PLODINE I UVALA KRIŽA: OČITOVANJE DIREKTORA ODVODNJE HVAR

S obzirom da se rasprava i polemike oko slučaja Plodine na predjelu Paiz u hvarskoj javnosti i dalje nastavljaju nizanjem lakih i jednostavnih rješenja, direktor gradske tvrtke Odvodnja d.o.o. Robert Sponza osvrnuo se na javna prozivanja.

_________________________________________________________________

Poštovani,

držeći se isključivo tematike odvodnje (bilo fekalnih, a eto slobodno i oborinskih voda, koje su nakon posljednjih kiša opet aktualna tema) dužan sam ponovno reagirati (napominjem, bez ikakve politike u pozadini) kad vidim kako se u javnom prostoru stvari omalovažavaju, degradiraju, banaliziraju pa na kraju i javno prozivaju.

 

Oborine na lokaciji Plodina

Poštovani vijećnik Rosso je u samo 10-ak dana ponudio ne jedno već tri rješenja „napuhanog“ problema oborinskih voda predmetne lokacije:

  1. a) prebacivanje na južni sliv
  2. b) infiltracija pomoću upojnih bunara
  3. c) gustirne – djelomično jer bi se radilo o „kroviću“ od nekakvih 2000 m2 (prosječan tlocrt obiteljske kuće je cca 100m2) te ponovno korištenje voda na zalijevanje. Ostalo nam je ¾ površine = 6000 m2.

 

Znači „jednim potezom pera“ će bez problema plasirati u javnost rješavanje ovog „sitnog“ , napuhanog problema! Ujedno će, kao odgovoran i ozbiljan političar, sam sebe amnestirati u stilu da on (nestručna osoba) to sebi može dozvoliti.

Pa čak i sam predlaže da pitamo šta narod (publika) kaže (peticija, referendum?).

A ja pitam: tko će na kraju priče biti odgovoran???

 

Dozvolite mi da barem malo približim (kratko i jasno) o čemu je uopće ova diskusija:

8000 m2 (skoro nepropusnog tla) je površina gdje će jedna kiša jačeg intenziteta generirati cca 600 m3/h. Takvih kiša imamo sigurno 10-ak godišnje. I tu moja logika završava!

S toga, mogu odgovorno reći da stojim iza svega u prijašnjem očitovanju jer se radi o realnim problemima i to iz više aspekata te mi kao stručnjaku, bez ozbiljnih hidroloških i geomehaničkih analiza, ne pada na pamet stvar banalizirati.

Odgovorno ili neodgovorno, ali iznesena opažanja i očitovanja jesu totalno promašen pristup problemu te način rješavanja istog!

Gustirne? Mislim da nije potreban daljnji komentar.

 

 

Uvala Križa

S obzirom da vidim da se ponovno kritizira (u duhu „važno je prozvati“) ispust u uvali Križa, također sam dužan korigirati niz netočnih informacija.

Poštovani vijećniče Rosso, poštovani vijećniče Jeličić, budite iskreni pa kažite koliko puta ste za ovaj, za vas ogroman problem, čuli odgovor kroz vijećnička pitanja?

Ovdje ponavljam već mnogo puta rečeno: komadić izrovanog žala kod franjevačkog samostana rezultat je privremenog ispusta NEZAVRŠENOG kompleksnog projekta oborinske odvodnje Ograde-more, koji je već sada, u nedovršenom obliku, spasio nekoliko stambenih kuća (ne samo u Lučici) od učestalih poplava i kanalizirao veliku količinu oborina s prometnica. Stoga bez zadrške mogu reći da je to ogromna stvar koju vi ne vidite ili je ne želite vidjeti, nego samo tražite razlog za neosnovane kritike.

Vas muči komadić izrovanog žala, žala koje u zimskom periodu nakon svakog srednjeg i jačeg mora odnosno valova sa zapada, ali i sa juga (pogotovo kad je „donji“ kurenat) potpuno promijeni oblik i izgled. No, vama je i to očito potpuno nebitno. Vas muči komadić izoravanog žala koje minimalno gubi oblutke iz jednostavnog razloga što ih more vraća (a napominjem i da je izvođač dosipao nekoliko desetaka m3 oblutaka čiji tip je bio usuglašen).

Rado bih preporučio pogledati ostala žala koja su na udaru bujica, a koji se, iz nekog razloga, ne spominju i to ne smeta.

Izlažem ovdje dvije varijante za konačno rješenje izljeva:

  • podmorski ispust – ukopavanje u dno cjevčice od 600 mm minimalno do iza muleta od frotrih pa bi ta cjevčica trebala završiti dosta daleko jer je uvjet ispusta minimalno 8 m (osobno mislim da je to dosta skupo i nepotrebno rješenje), ili
  • izgraditi ulaz u more za invalide, a u trupu te građevine postaviti adekvatan izljev koji će zadovoljavati hidrauliku, za što još čekamo mišljenje projektanta (meni to izgleda puno bolje rješenje sa svih relevantnih aspekata).

Dakle, „sporni“ izljev na žalo nije konačno rješenje, a i mišljenja smo da je prioritetnije spašavanje kuća i sprječavanje poplava, tako da su i novci i trud do sad bili usmjereni na taj dio. Onima koji stalno potenciraju ovu temu to je očito nebitno.

U svakom slučaju, ne bih se čudio da i prvo ili drugo rješenje bude predmet budućih kritika.

 

Mala rekapitulacija:

U zadnjih sedam godina Grad Hvar u suradnji s čitavim timom Odvodnje Hvar SUSTAVNO je izgradio cca 1500 m oborinske odvodnje na 15-ak lokacija, što baš i nije mala stvar. Neka od tih rješenja i izvedbi su trajna, neka su građena i SUSTAVNO planirana za spajanje na budući sustav koji je definitivno potrebno izgraditi.

Mnogo je tu još lokacija koje je potrebno riješiti, mnogo posla i investicija (napominjem, Odvodnja Hvar nije dužna baviti se oborinskim vodama, ali to radimo i to bez ikakve dodatne naknade već iz čiste volje da se napravi ono što je korisno za grad). U svemu tome nužno je postaviti prioritete, a glavne bujice su definitivno prioritet kojem smo sustavno posvećeni, što šira javnost svakako mora znati.

 

S poštovanjem,

dr. sc. Robert Armić Sponza, dipl. ing.

 

 

Facebook
WhatsApp
Twitter

POVEZANO