Na Hvar opet stižu nagrade – Sunčani cvijet 2012. Hvaru i Starome Gradu

Evo nam opet našeg otoka na listi nagrađenih, ovoga puta su županijske nagrade dobili i Hvar i Stari Grad. Među dobitnicima nagrade Sunčani cvijet 2012. Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije, koja se pod sloganom Budi šesna i lipa Dalmacijo moja dodjeljuje za uređenje, u kategoriji mjesta od 3 do 10 tisuća stanovnika grad Hvar je na prvom mjestu, ispred Omiša i Supetra, dok Stari Grad drugu poziciju u kategoriji mjesta do 3 tisue stanovnika dijeli s Bolom. Osim nagrade za uređenje mjesta, Starograjani su dobili priznanje i u kategoriji suvenira i to za svoj paprenjok.
Nagrađeni će konkurirati i za priznanja Plavi cvijet za 2012. Hrvatske turističke zajednice koja će se dodijeliti na Danima hrvatskog turizma u Dubrovniku u listopadu.
Evo što stoji u obrazloženju nagrade za grad Hvar koju je dodijelilo povjerenstvo Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije kao najuređenije mjesto u svojoj kategoriji:
„Ove godine je na području grada Hvara postavljena nova turistička signalizacija na 11 lokacija (Milna, Zarače, Dubovica, Sveta Nedjelja, Jagodna, Bojanić Bad).
Na Veloj plaži Amfore i u kampu Vira podignuta je  i ove godine plava zastava, a na svim gradskim plažama postavljene su zaštitne plutače, te stepenice za ulazak u more. Zelene površine i parkovi u jezgri grada su uređene i redovito održavane.
Ugostiteljski objekti u staroj jezgri grada oplemenili su svoje terase i štekate cvjetnim nasadima , a u užojjezgrigradapostavljenesunovekošarezasmećespepeljarama.
Uređena je šetnica na području uvala Majerovica – Hula hula, postavljena je rasvjeta i urbana oprema.  Dovršena je šetnica na području  Križni rat, uvala Pokonji dol.
U jezgri grada obnovljene su stare fasade uz konzervatorski nadzor i postavljene pločice s imenima ulica i kućnim brojevima. Na hvarskoj tvrđavi „Fortica“ proširena je turistička ponuda i izvedeni su rekonstrukcijski zahvati.
Obnovljena je prometna signalizacija na širem području grada, postavljeni su zaštitni stupići na nogostupima, te je otvoreno još jedno besplatno javno parkiralište.
Nastavljen je projekt cikloturizma u smislu proširenja ponude staza (96 km) i  završena je prva faza projekta pustolovnog turizma, 116 km staza, uključujući postojeće.
Kulturna ponuda obogaćena je Festivalom levande u VelomGrablju.“
U obrazloženju nagrade za najbolji suvenir na području Splitsko-dalmatinske županije stoji:
„Starogrojski paprenjok – Paprenjake na Hvaru u 16. stoljeću spominje i Petar Hektorović u djelu „Ribanje i ribarsko prigovaranje“. U arhivu hvarske obitelji Bučić sačuvan je stari recept za paprenjake pisan, rukom na talijanskom jeziku iz 18. stoljeća u kojem se opisuje pripremanje paprenjaka s količinama sastojaka jedne doze paprenjaka (9-12 velikih paprenjaka).
Još jedan pisani dokument iz 18.stoljeća spominje proizvodnju paprenjaka i to  godine 1757. Kada je dr. Dominik Vranjican-Calotti dao Antunu Santinu i njegovoj ženi Antici svoju kuću s peći u prizemlju u Burku kraj Anuncijate, u doživotni najam kao pećarima (ova je peć radila sve do Drugog svjetskog rata). Među proizvodima tih pećara spominju se i paprenjaci te druge slastice. Starogrojski paprenjok pravi se za sve važne događaje u  obitelji za svadbe, krštenja, pričesti, krizme, za slavljenje Božića, rođendana…
Za očuvanje umijeća pripreme paprenjaka u Starom Gradu zaslužna je i Turistička zajednica koja promovira paprenjake kao autohtoni starogradski suvenir. Starogrojski paprenjok danas možete kao desert dobiti u svakom starogradskom restoranu a preporuča se jesti uz čašicu prošeka.
Starogrojski paprenjok uveden je u Listu zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske.“
Više o nagrađenima na natječaju Sunčani cvijet 2012. pogledajte na stranicama Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije.
Izvor: www.otok-hvar.com

Facebook
WhatsApp
Twitter

POVEZANO