PROJEKT „SIGURNOST NA VODI“ , RADIONICA „KODEKS SIGURNOSTI NA VODI“

U periodu od 20.siječnja 2016. godine do danas,  Gradsko društvo Crvenog križa Hvar  u suradnji sa Službom za spašavanje života na vodi i ekološke zaštite priobalja organizirali su i proveli radionice „Kodovi sigurnosti na vodi“ u sklopu projekta „Sigurnost na vodi“.

Projekt „Sigurnost na vodi“ je kampanja Spasilačke službe s ciljem prevencije utapanja putem podizanja svijesti djece i odraslih kroz radionicu ”Kodovi sigurnosti na vodi” i rizicima povezanim s vodom.

Radionice koje su namijenjene djeci predškolske dobi provodile su se u prostorima dječjih vrtića u trajanju od 45 minuta, uz prisustvovanje odgojitelja. Obuhvaćeno je 7 vrtićkih grupa,  djece u dobi od 3 do 7 godina i  12 odgajatelja u vrtićima na području otoka Hvara .

Radionice koje su namijenjene djeci školske dobi (četvrti razredi) provodile su se u prostorima Osnovnih škola u trajanju od 45 minuta, uz prisustvovanje učitelja. Obuhvaćeno je  6  četvrtih razreda   i 6  učitelja u Osnovnim školama na području otoka Hvara.

U jednoj i drugoj skupini bilo je okupljeno cc 200 djece.

Djeca su imala priliku naučiti što radi Spasilačka služba na vodi, kako prepoznati spasioca, koje kompetencije mora imati da bi bio dobar spasilac te kako izgleda spasilačka oprema.

  1. Nadzire kupališta,
  2. Školuje spasioce,
  3. Uči neplivače plivati,
  4. Uči nas o opasnostima na vodi,
  5. Brine se o našem moru i obali.

Djeci najzanimljiviji dio radionice bio je upravo kreativni dio tj. demonstracija i korištenje opreme za spašavanje kao i upoznavanje sa biljnim i životinjskim svijetom. Saznali su i što sve može dovest u opasnost njihovu sigurnost dok se nalaze na vodama različitih rizika (more, bazen, rijeka, jezero):

  1. Nedostatak kondicije, umor, grčevi, pothlađivanje,
  2. Skakanje u vodu, mjesta za ulaz i izlaz,
  3. Umjetne građevine (molovi, tobogani, skakaonice…),
  4. Umjetna zagađenja (staklo, limenke…),
  5. Plovila,
  6. Prirodne pojave.

Da bi se izbjegle navedene opasnosti na vodi djeci je prikazan Kodeks sigurnosti na vodi tj. pravila kojih se oni ali i njihovi prijatelji, članovi obitelji i svi oni koji se nalaze na vodi trebaju pridržavati:

  1. Ne plivaj najmanje jedan sat nakon obroka,
  2. Ne ulazi vruć u vodu,
  3. Ne skači u vodu nepoznate dubine,
  4. Nikad ne plivaj sam,
  5. Plivaj u blizini plaže,
  6. Poštuj upute i znakove Spasilaca,
  7. Dogodi li ti se nevolja, ostani smiren. Plutaj na leđima i maši jednom rukom za pomoć,
  8. Ako u vodi uočiš nekoga u nevolji odmah potraži pomoć.

 

Djeca su imala priliku naučiti što radi Spasilačka služba na vodi, kako prepoznati spasioca, koje kompetencije mora imati da bi bio dobar spasilac te kako izgleda spasilačka oprema.

Djeci najzanimljiviji dio radionice bio je upravo kreativni dio tj. demonstracija i korištenje opreme za spašavanje kao i upoznavanje sa biljnim i životinjskim svijetom.

 

Na kraju radionice sva djeca su dobila edukativni letak sa Kodeksom sigurnosti na vodi čime su potaknuta da svoja saznanja prenesu svojim prijateljima i članovima obitelji.

 

Ovim radionicama djeca su osnažena novim saznanjima o rizicima, prevenciji i spašavanju te smo potaknuli promjenu njihovom ponašanju prilikom odlaska na kupališta (kada i kako se pripremiti za plivanje), ponašanju na kupalištu, te odnosu prema ostalim posjetiteljima i Spasilačkoj službi.

 

Provedba spomenutih radionica primjer je dobre prakse suradnje institucija u lokalnoj zajednici sa ciljem zaštite djece kroz upoznavanja s rizičnim situacijama i poštivanja pravila sigurnosti.Edikatorica ove prekrasnih radionica bila je Tanja Marinković iz HCK (sa suradnikom Tomislavom ) koja je pokupila sve pohvale profesora,odgajateljica i djece.  Ravnateljica Crvenog križa Hvar također je zahvalila Tanji Mainković na odlično odrađenom poslu.

Facebook
WhatsApp
Twitter

POVEZANO