Hvar: pomoć iz EU-a za solarne elektrane

Programom “Solution”, na otoku Hvaru ćemo postići povećanje energetske učinkovitosti u javnim i privatnim zgradama, za što je Europska komisija osigurala nepovratnu potporu do 1,9 milijuna eura.
Osim toga, HEP-OIE d.o.o. i Končar O.I. d.o.o. izgradit će dvije solarne elektrane (od 500 kW), na zapadnom i istočnom dijelu otoka, s nepovratnom potporom od 446 tisuća eura, dok ćemo u suradnji s uljarom “Božić” u Svirču realizirati bioplinsko postrojenje za proizvodnju komposta, električne, te toplinske i rashladne energije, u što Europa ulaže 108 tisuća eura nepovratnih sredstava – kazao je koordinator iC grupe Ivan Vranković, dipl. ing., tijekom dvodnevne radionice pod nazivom “Energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije na otoku Hvaru”, koju su u Starom Gradu i Hvaru organizirali Splitsko-dalmatinska županija, HEP-OIE i iC grupa.
Inače, svi aspekti programa vrijedni su gotovo osam milijuna eura, čime se do 2020. na Otoku sunca želi ostvariti minimalno 20 posto uštede električne energije i loživa ulja.
Rečeno je da će Europska komisija tek nakon završenih investicija refundirati od 20 do 50 posto sredstava (maksimalno 1,9 milijuna eura), ali investitori isto tako mogu koristiti potpore FZOEU-a i jedinica lokalne samouprave, te povoljne kredite komercijalnih banaka.
Kad je posrijedi energetska učinkovitost javnih zgrada, najdalje se otišlo s projektom obnove škole u Jelsi (toplinska izolacija, vrata i prozori, a slijedi i natječaj za novu kotlovnicu), no Hvarane osobito raduje što će se po istom modelu obnoviti Osnovna i Srednja škola Hvar, OŠ “Petar Hektorović” u Starom Gradu, tri dječja vrtića, te još neke zdravstvene ustanove i javni objekti.Mirko Crnčević
Energija iz otpada
Mobilno, kontejnizirano bioplinsko postrojenje u Svirču s energetske strane podržava europski program “Solution”, a s procesno-tehnološke program “DE-HUMUS”. Za sada su uzeti uzorci biorazgradivog otpada, 10-ak tipova materijala (uljna i vinska komina, od obrezivanja loze i maslina, otpad iz hotela itd.), što se analizira u laboratoriju u Austriji.
Do sada se sve to palilo ili bi jednostavno istrulilo, međutim, sada ćemo u suradnji s uljarom “Božić”, pomoću tehnologije “3A mobile biogas” od toga dobivati humus, čistu električnu i toplinsku energiju (vrelu vodu) koju ćemo nadalje isporučivati otočnoj električnoj mreži i obližnjim potrošačima -pojasnio je inženjer Vranković, napomenuvši da sve aktivnosti po ovim programima na otoku Hvaru treba završiti najkasnije do kraja 2014. godine.
Izvor: Slobodna Dalmacija

Facebook
WhatsApp
Twitter

POVEZANO